Rynek Zdarzeń- Racibórz

Rynek Zdarzeń – koncepcja urbanistyczno-architektoniczna zagospodarowania obrębu starego miasta w Raciborzu.

Nasza praca złożona na konkurs.

Zespół projektowy: Martyna Kotulek, Zuzanna Wojciech, Aleksandra Targiel-Kościelny, Jakub Jopek, Michał Kościelny

TKoncepcja zakłada uporządkowanie przestrzeni, ujednolicenie istniejących elementów. Rynek jest i pozostanie najważniejszym placem w mieście mogącym pełnić różne funkcje oraz towarzyszyć różnym wydarzeniom.
W naszej koncepcji staramy się pokazać rynek jako przede wszystkim miejsce spotkań, spędzania czasu, miejsce wydarzeń. Chcieliśmy, aby główny plac miasta sam w sobie był celem spacerów, wycieczek zarówno mieszkańców, jak i turystów. Miejsce ma zatrzymać odbiorców jak najdłużej, w celu odpoczynku, aktywności na świeżym powietrzu. Rynek ma być miejscem dla ludzi, które ma na co dzień wiele do zaoferowania, a nie tylko pustym placem, czy drogą komunikacyjną.
Koncepcję zagospodarowania rynku oparliśmy o kalendarz wydarzeń – proponujemy w jaki sposób zagospodarować czas i przestrzeń nie tylko pod względem stałej aranżacji, ale również w sposób miękki tymczasowy – możliwy do zmian. Dzięki zaproponowanym wydarzeniom, chcemy, aby życie na rynku toczyło się przez cały rok, a nie doraźnie.
Rynek powinien pełnić funkcję reprezentacyjną – powinien być wizytówką miasta, tworząc strefę prestiżową.
Rynek Zdarzeń to program funkcjonalno-przestrzenny, który ma pokazać i wyeksponować ukryty potencjał tego miejsca, a samo założenie stworzyć atrakcyjną przestrzeń do spędzania czasu i stanowić miejsce codziennych spotkań oraz spędzania czasu. Każda forma spędzania czasu na rynku może być zarówno indywidualnym, jak i zbiorowym wydarzeniem.

 


 

Detale

Wizualizacje:


Wszystkie zamieszczone  materiały są chronione prawami autorskimi.

Next Post

Previous Post

© 2024

Theme by Anders Norén