Cały proces projektowy jest dość skomplikowany, ale chętnie pomożemy przebrnąć przez całość.

Proces zależy przede wszystkim od projektu, który zostanie zlecony, oraz od czynników mających na niego wpływ.

Ogólny podział, który pasuje niemal do każdego projektu, obejmuje:

  1. Prace przedprojektowe:

Jest to część prac poświęcona analizie działki, przepisów prawa, możliwości zabudowy, rozbudowy, planowanie uzgodnień i określenie zakresu dalszych prac – w zależności od celu, dla którego potrzebujemy projektu.

  1. Projekt koncepcyjny:

To nasza ulubiona część projektu, w której staramy się przelać wszystkie ustalenia na papier. Początkowo rozpoczynamy od szkiców i ogólnych schematów, a kończymy na rysunkach technicznych z wymiarami, wizualizacjami i modelem 3D budynku, obiektu budowlanego lub wnętrz. Jest to etap, który trwa najdłużej i najbardziej angażuje Was jako inwestorów – po to, aby dopasować wszystko idealnie Wasze potrzeby i możliwości.

  1. Projekt architektoniczno-budowlany:

To projekt opracowywany do uzyskania pozwolenia na budowę. Składa się z wielu elementów określonych prawem i musi spełnić różne wymogi. Jest to projekt, na podstawie którego finalnie można wybudować budynek. Powstaje przy współpracy z projektantami instalacji wewnętrznych, konstrukcji i innych wymaganych branż – w zależności od potrzeb.

  1. Projekt techniczny:

Zbiór wszystkich projektów niezbędnych do realizacji inwestycji. Składa się na niego wszystkie niezbędne opracowania branżowe, np. projekt konstrukcji, instalacji wewnętrznych itd. Jest to kompletna dokumentacja do budowy budynku, wraz z charakterystykami energetycznymi i innymi dokumentami wymaganymi prawem.

  1. Projekt wykonawczy:

To bardzo szczegółowy projekt techniczny, który może dotyczyć tylko wybranych branż. Jest to opracowanie zalecane w przypadku bardziej skomplikowanych konstrukcji, można je również zlecić jako osobne opracowanie, jeśli będzie taka potrzeba.

  1. Postępowania administracyjne:

To przeprowadzenie projektów przez postępowanie administracyjne aż do uzyskania stosownych decyzji administracyjnych – zazwyczaj pozwoleń na budowę, ale często również odrolnienia (poprawna nazwa: wyłączenia gruntów z produkcji rolnej) , zgód na lokalizację zjazdów itd.

Zapraszamy na spotkanie przy kawie w celu omówienia i wytłumaczenia wszystkich etapów – na początku może się to wydawać bardzo skomplikowane, ale to właśnie nasza praca.